Yeni Tarifler
Ana Sayfa / MAKALELER / Bayramların Toplum İçin Önemi
bayramların önemi
bayramların önemi

Bayramların Toplum İçin Önemi

Bayramların Toplum İçin Önemi

Bayram; Allah’a inanan, onun yasak ve emirlerinden kaçınan, aynı kıbleyi paylaşan ve dertlerinin dermanı için dualarda buluşan insanların, yani Müslümanların sevinçlerini paylaştıkları mübarek günler arasındadır. Bilindiği üzere dini bayramlar yılda iki kez kutlanır. Bunlardan biri Ramazan Bayramıdır ki, nefsine hakim olarak, kulluk vazifelerini yerine getirmiş olan insanların duyduğu sevinçtir. Onu hemen ardından paylaşmayı gerektiren Kurban Bayramı yer alır.

Bu bayramlarda topluca ibadet etmenin faziletinden haberdar olan Müslümanların hep bir ağızdan getirdikleri tekbirler, salâvat-ı şerifler Müslümanlar arsında birlik ve beraberliğin olduğunun en açık göstergesidir. Tek başlarına seslerinin bu denli duyulmamasının, fakat birlikte seslendiklerinde seslerinin tüm dünyada duyulacağını ifade eden toplu tekbir sesleri Müslüman beraberliğinin var olduğunu Müslümanlara, bir kez daha hissettirmiştir.

kurban-bayrami-onemi
kurban-bayrami-onemi

Yan yana, omuz omuza kılınan namazlar, herkesin Allah katında eşit olduğunu ve yaratıcı olarak tek olan yüce Allah’a bunca yaratılanların ibadet ediyor olduklarını bir kez daha cemaate ve izleyenlere hatırlatıyor. Allah yüce kelamında Müslümanların kardeş olduklarını, birbirleriyle dargın olanlar varsa onların aralarını düzeltilmesi gerektiğini emreder.

Yazar -- >> selime aydın

Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky ...

Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli Kurban Kesimi gerçekleştirildikten sonra yağlarından tamamen ayrılan kurban etleri ...

3 Yorumlar

  1. HAKKARİ HABER

    Sevgi ve huzur dolu bir toplum, geçmiş bayramların tadında bir ortam için

  2. Mezopotamya’da bir bayram sabahı: Bayramların önemi toplum üzerinde yarattığı etkiden kaynaklandığı için bu de…

  3. Van Gençlik Merkezi

    milli ve dini bayramların toplum için önemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.