Yeni Tarifler
Ana Sayfa / MAKALELER / Kışın Yenilmesi Gereken Meyveler
Kış Meyveleri
Kış Meyveleri

Kışın Yenilmesi Gereken Meyveler

KIŞIN YENİLMESİ GEREKEN MEYVELER

Kışın keskin soğukları karşısında bedenimizin direnci oldukça düşer. Normalde bizi hasta edemeyecek düzeydeki virüs ve mikroplar direnç düşüklüğünden faydalanarak kolaylıkla bedenimize girer ve sıklıkla hastalanırız. Bunlar için üretilen ilaçların yan etkileri düşünüldüğünde sağlıklı bir yaşam için tadı damağımızda kalan doğal besinlerle kendimizi korumamız en mantıklı olanıdır. Kış aylarında beden sağlığımızı korumak için tüketeceğimiz besinlerin faydalarından bahsedecek olursak,

MANDALİNA; genellikle kış aylarında eksini gösteren grip virüsünden korunmanın en etkili yolu C vitamini ağırlıklı besinler tüketmektir. Herkesçe bilinen ve çokça tüketilen mandalina aynı zamanda vücudumuzda aktif olamayan demir elementini de aktif hale getirerek, direnç artırmakta önemli rol oynar.

AYVA; bazı kişiler tarafından tadı beğenilmiyor olsa da ayva grip ve nezle en iyi iyeleştirici olarak kış aylarının vazgeçilmez meyvesini oluşturuyor. Vücut direncini artırıcı etkiye sahip olan ayva yorucu günün ardından sizi zinde tutabilecek düzeyde mineral içermektedir. Ağız yaralarının iyileşmesinde birebirdir.

MUZ; potasyum yoğunluğu fazla olan muz içeriği sayesinde mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağırsak içeriğini yumuşatarak kabızlığı giderir. İdrar yolu iltihaplarının önlenmesinde ne etki silahtır. Stresi azaltır ve böylelikle hipertansiyonu önler.

Greyfurt
Greyfurt

KİVİ; muz gibi lif oranı yüksek olan kivi bağırsak sisteminin düzgün çalışması oldukça önemlidir. Bağırsak rahatsızlığı olan kişilerin kiviyi bolca tüketmeleri gerekecektir. Her kış meyvesi gibi bağışıklığı artırır, soğuk algınlığına yakalanma oranınızı düşürür.

GREYFURT; C vitamini yönünden zengin kış meyvelerinin bir diğeri, ekşi tadıyla greyfurttur. Ayrıca toksik etkisini azaltarak kanser oluşumunu önler. C vitamininin yanında zengin A ve B vitamini de içermektedir.

PORTAKAL; bağışıklık sistemimizi güçlendiren meyvelerin başında gelen portakal, sulu yapısıyla insanların tercihlerinin başında yer alıyor. Soğuk algınlığından korunmak isteyen kişilerce sıklıkla tüketilen portakal da C vitaminin dışında A, B ve P vitaminleri de mevcuttur. Kalp dostu olan portakal damar tıkanıklığını önler, damarları güçlendirerek kalbin daha iyi beslenmesine yardımcı olur.

Yazar -- >> selime aydın

Avatar
Yemek yapmayı sevdiğim kadar tariflerini de paylaşmayı seviyorum

Bu Tariflere Bakmaya Nedersin..

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Turşu Yapımının Olmazsa Olmazları

Tuzun Önemi Homeros’un ‘tanrısal nesne’ olarak nitelediği tuzu, Tuz/însanhğın Tuzlu Tarihi kitabının yazarı Mark Kurlansky ...

Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Kurban Eti Saklanırken Nelere Dikkat Edilmeli Kurban Kesimi gerçekleştirildikten sonra yağlarından tamamen ayrılan kurban etleri ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Spam Koruması ( Buna Mecburuz ) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.